innerbanner
    سامانه پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ (آموزش)

برای ثبت واسط در فاکتور فروش به تب "واسط" رفته، یک ردیف ایجاد کرده و شخص مورد نظر را انتخاب میکنیم. سپس سیستم مبلغ پورسانت را با توجه به نرخ پورسانت وارد شده برای آن واسط محاسبه خواهد کرد.
برای ویرایش فاکتور فروش رعایت نکات زیر الزامی است : 1- اگر فاکتور فروش دارای سند حسابداری است باید سند حسابداری آن حذف گردد. 2- در صورت داشتن رسید دریافت، رسید دریافت مرتبط نیز حذف گردد. 3- اگر برای فاکتور فروش سند خروج انبار صادر شده باشد، خروج انبار نیز باید حذف گردد.
اگر موقع ثبت کالا در سیستم تامین کنندگان و انبار در تب قیمت فروش قیمت فروش کالا را ثبت کرده باشیم و یا در اعلامیه قیمت، قیمت کالا را وارد کرده باشید در فاکتور فروش با انتخاب کالا قیمت آن کالا آورده می شود.
برای ویرایش نام مشتری در فاکتوربرگشتی علاوه بر حذف سند حسابداری و سند برگشت خروج انبار لازم است تا اقلام انتخاب شده در فاکتوربرگشتی نیز حذف گردند، سپس بخش فوقانی فاکتوربرگشتی فعال شده و میتوان طرف مقابل را ویرایش نمود.
برای اینکه بتوانید در فاکتور فروش اشانتیون ثبت نمایید، لازم است آن کالا را بعنوان یک قلم در فاکتور فروش وارد کرده و برابر با ارزش کل آن قلم، تخفیف بر روی قلم ثبت نمایید.
در زمان صدور فاکتور دو گزینه پایین صفحه با آیکن های سبز رنگ وجود دارند که اگر با موس روی آن توقف کنید عبارت "مانده حساب مشتری" و "مانده حساب تامین کننده" نمایش داده میشود، در صورت کلیک کردن روی این گزینه مانده مشتری و تامین کننده نمایش داده میشود. امکان چاپ مانده حساب فقط در فاکتور A4 امکان پذیر است.
در سیستم سپیدار امکان شماره گذاری مجدد فاکتورهای فروش وجود ندارد. برای این منظور تنها می توان کلیه فاکتورهای فروش را به اکسل ارسال نموده و شماره های آنها را ویرایش کرده و سپس مجددا آنها را دریافت نمود
پس از ثبت فاکتور در پایین فرم کنار کلید صورتحساب خرید و فروش دو کلید کوچک سبز رنگ وجود دارد. آنها انتخاب کنید. در فیلد آخر مانده حساب پس از تهاتر نمایش داده می شود. پس از آن از سلکتور چاپ را باز کرده و فاکتور عمودی A4 را انتخاب کنید.
ستون مورد نظر از گزارش حذف شده است. با استفاده از آیکون انتخابگر ستون در پايين فرم گزينه "بازگرداندن تغییرات ستونها به حالت پيش فرض" را انتخاب نمایید تا وضعیت گزارش به حالت اوليه بازگردانده شود. و یا با انتخاب انتخابگر ستون میتوان برخی ستونهای مورد نظر را اضافه کرد.
مغایرت مانده حساب بانکی در سیستم های حسابداری و خرانه داری ممکن است بنا به دلایل زیر باشد : 1- در سیستم خزانه داری رویدادی ثبت شده است که بابت آن سند حسابداری صادر نشده است که در اینصورت باید سند آن را صادر نمایید. 2- کاربر به جای ثبت یک رویداد مالی در سیستم دریافت و پرداخت، بابت آن در سیستم حسابداری سند دستی زده است. برای پیدا کردن مغایرت مربوطه می توان گردش حساب بانکی مورد نظر را در مرور حسابهای سیستم حسابداری با مرور عملیات بانکی سیستم دریافت و پرداخت مقایسه نمود.
برای گزارش چکهای دریافتی نزد صندوق، وارد منوی دریافت و پرداخت شده از قسمت عملیات گزینه مرور عملیات بانکی را انتخاب نمایید. درفرم باز شده وارد تب چک های دریافتی شده در ستون وضعیت ، نزد صندوق را فیلترنمایید.
فیلتر غیر فعال شده است. جهت فعال نمودن این گزینه ، از منوی افقی زیر صفحه گزینه "قیف آبی رنگ - فیلتر" را انتخاب نمایید. توجه: با کلید ترکیبی Ctrl+F این گزینه را فعال نمود.
در صورتیکه برای هر یک از عملياتي كه در سيستم "دریافت و پرداخت" ثبت ميشود سند حسابداري نیز صادر شود، آن مانده به سيستم حسابداري هم منتقل ميشود و مانده ها در هر دو سیستم با هم يكي ميشود. اما وجود مغايرت در مانده ها به این دلیل است كه عملياتي در سيستم دریافت و پرداخت ثبت کرده اید كه سند حسابداري برای آن صادر نشده است، يا اینکه بعضی از عملیات مربوط به دریافت و پرداخت تنها در سیستم حسابداري بصورت دستی ثبت شده است و در نتیجه در سیستم دریافت و پرداخت اعمال نشده است.
از سیستم دریافت و پرداخت بر روی گزینه حساب بانکی جدید کلیک کرده، در فرم باز شده سلکتور مربوط به بانک و شعبه را نیز باز کرده و در آن جا با کلیک راست بر روی صفحه و انتخاب گزینه جدید بانک و شعبه موردنظر را تعریف می کنیم، سپس بانک تعریف شده را انتخاب کرده و پس از ورود سایر اطلاعات نظیر شماره حساب و نوع حساب ( اعم از جاری، سپرده و...) فرم را ذخیره می نماییم.
"در صورتی که تاریخ افتتاح حساب بانکی در محدوده سال های مالی موجود در سیستم باشد به این مفهموم است که میتوان فرآیند افتتاح حساب را در سیستم ثبت نمود. بنابراین باید مبلغ موجودی را طی یک رسید دریافت و حواله به بانک آن را در سیستم ثبت کرد. توجه داشته باشید موجودی اول دوره بانک مبلغی است که قبل از اینکه سیستم سپیدار را تهیه نمایید وجود داشته و به نوعی تنها اعلام مانده حساب بانک به سیستم است."
از سیستم دریافت و پرداخت وارد فهرست حساب های بانکی شده و روی حساب بانکی مورد نظر راست کلیک کنید، ویرایش را انتخاب می کنیم. در حساب بانکی باز شده، سلکتور نوع حساب را باز کرده و نوع حساب مورد نظر را انتخاب کنید.
حساب بانکی مورد نظر نباید در سیستم گردش داشته باشد. جهت مشاهده گردش حساب مورد نظر، از منوی دریافت و پرداخت، قسمت عملیات، فرم مرور عملیات بانکی را باز کرده، در تب حساب بانکی، حساب مورد نظر را جستجو و فیلتر کرده و در تب جزئیات گردش های موجود را حذف نمایید.
موجودی نمایش داده شده در فهرست حساب های بانکی ، موجودی به روز است. بدین معنا که موجودی تمامی سال های مالی است . در حالی که موجودی نمایش داده شده در مرور عملیات بانکی ، تنها بیان گر موجودی سال مالی جاری است.
براي تعريف صندوق ارزي ابتدا بايد زير سيستم ارزي را خريداري كنيد، سپس در زمان تعريف صندوق نوع ارز صندوق را مشخص نماييد.
در صورتیکه تاریخ افتتاح صندوق را سال مالی قبل قرار دهید، می توانید از سیستم دریافت و پرداخت- منوی عملیات بر روی گزینه صندوق جدید کلیک کرده و در پایین پنجره باز شده موجودی اول دوره را وارد کنید. اما اگر تاریخ افتتاح صندوق سال مالی جاری باشد باید از طریق صدور سند رسید دریافت موجودی صندوق خود را شارژ نمایید.
چک تضمین قابل ابطال نیست و تنها قابلیت استرداد را دارد.
از منوی تنظیمات ، قسمت عملیات ، فرم تنظیمات را باز کرده و تب دریافت و پرداخت را انتخاب کنید. از قسمت تنظیم خودکار سند حسابداری ، تیک گزینه های مورد نظر اعم از رسید دریافت ، اعلامیه پرداخت ، وصول چک پرداختنی ، استرداد چک و عملیات بانکی چک دریافتنی را بردارید.
زمانی که یک چک پرداختنی را ثبت میکنیم در صورتی که نوع مدت چک "مدت دار" انتخاب شود، پیغام نمایش داده شده تنها جهت اطلاع رسانی است و از موجودی کسر نمی شود.
در سیستم دریافت و پرداخت فرم از قسمت عملیات فرم اعلامیه پرداخت جدید را باز کنید. بالای فرم تیک استقرار را بزنید و مشخصات مورد نظر را وارد کنید. با استفاده از کلید + پایین فرم سطر اضافه کنید و در آن مشخصات چک را وارد کنید و با استفاده از کلید ذخیره بالای فرم ، اطلاعات را ذخیره نمایید.
اگر در هنگام ثبت چک در اعلامیه پرداخت نوع مدت "روز" را انتخاب کنیم مبلغ چک همان لحظه از حساب بانکی کسر می شود. در صورتی که می خواهیم مبلغ چک بعدا از حساب بانکی طی عملیات وصول چک پرداختنی کسر شود، باید نوع مدت را "مدت دار" انتخاب کنیم.
از منوی دریافت و پرداخت از قسمت فهرست اعلامیه پرداخت را انتخاب میکنیم. سپس از پایین فرم گزینه انتخاب چندگانه را انتخاب میکنیم. سپس اعلامیه پرداخت های مورد نظر را تیک دار می کنیم .سپس از بالای فرم کلید صدور سند حسابداری را انتخاب میکنیم.
ممکن است حساب بانکی که میخواهید برای آن چک ثبت کنید از نوع حساب جاری نبوده و فاقد دسته چک باشد. بنابراین ابتدا باید به فهرست حسابهای بانکی رفته، حساب بانکی موردنظر را ویرایش و سلکتور مربوط به نوع حساب را باز کرده و بر روی نوع حساب موردنظر ( مثلا سپرده) کلیک راست کرده و ویرایش را بزنید، سپس تیک گزینه (دسته چک دارد) را فعال نمایید.
نوع پرداخت تنها فیلدی است که پس از انتخاب آن و ثبت اعلامیه پرداخت، دیگر امکان ویرایش آن به هیچ عنوان وجود نداشته و برای اصلاح آن می بایست اعلامیه پرداخت را حذف نموده و یک اعلامیه پرداخت جدید با نوع پرداخت مورد نظر ثبت نمایید.
در فرم اعلامیه پرداخت جدید نوع پرداخت را سایر انتخاب میکنیم، در قسمت طرف مقابل یک حساب تفصیلی از نوع مرکز هزینه که قبلا ان را در سیستم تعریف نموده ایم وارد میکنیم. در قسمت حساب معین نیز معین هزینه کارمزد بانکی را انتخاب کرده و در پایان در تب اعلامیه برداشت اطلاعات مبلغی را وارد میکنیم.
از سیستم دریافت و پرداخت آیتم اعلامیه پرداخت جدید را بازکرده نوع پرداخت را سایر انتخاب می کنیم. در قسمت طرف مقابل یک حساب واسط از نوع تفصیلی سایر ایجاد کرده و آن را در این قسمت وارد می کنیم. سپس در قسمت حساب معین نیز یک حساب واسط که قبلا در سرفصل حسابهای انتظامی تعریف نموده ایم وارد می کنیم. در قسمت چک نیز اطلاعات مربوط به مبلغ پرداختی به پرسنل را وارد می نماییم. سپس سند حسابداری اعلامیه پرداخت را صادر کرده و آن را ویرایش می کنیم. در این سند کافیست مبلغ حقوق پرداختی پرسنل را به تفکیک حساب تفصیلی آنها بدهکار کرده و در نهایت معین واسط را نیز بستانکار نماییم تا سند بالانس شده و ذخیره گردد.
بعد از ذخیره اعلامیه پرداخت در نوار ابزار پایین روی عکس پرینتر کلیک نمایید و گزینه چاپ چک را کلیک نمایید.
از منوی تنضیمات، قسمت عملیات، فرم تنظیمات را باز کرده و تب دریافت و پرداخت را انتخاب کنید. از قسمت تنظیم خودکار سند حسابداری، تیک گزینه های مورد نظر اعم از رسید دریافت، اعلامیه پرداخت، وصول چک پرداختنی، استرداد چک و عملیات بانکی چک دریافتنی را بردارید.
در سیستم دریافت و پرداخت فرم از قسمت عملیات فرم رسید دریافت جدید را باز کنید. بالای فرم تیک استقرار را بزنید و مشخصات مورد نظر را وارد کنید.همچنین در ستون وضعیت می تونید نوع استقرار اعم از "نزد صندوق"،"واگذاری به بانک"ویا"واخواست" را متناسب با نوع آخرین وضعیت چک انتخاب نمایید. در آخر با استفاده از کلید ذخیره بالای فرم، اطلاعات را ذخیره نمایید.
برای حل مشکل ابتدا بایستی از برنامه سپیدار خارج شده و مسیر زیر را دنبال کنید : بایستی در منوی START در قسمت RUN متن زیر را وارد کنید: regedit . حال در صفحه باز شده پوشه HKEY CURRENT USER را بازکرده و بعد SOFTWARE را نیز باز کرده و SYSTEM GTOUP را انتخاب کرده و بر روی آیتم SMALL BUSINESS راست کلیک کرده و گزینه DELETE را انتخاب می کنیم، در اینصورت مشکل مرتغ خواهد شد.
برای حل مشکل ابتدا بایستی از برنامه سپیدار خارج شده و مسیر زیر را دنبال کنید : بایستی در منوی START در قسمت RUN متن زیر را وارد کنید: regedit . حال در صفحه باز شده پوشه HKEY CURRENT USER را بازکرده و بعد SOFTWARE را نیز باز کرده و SYSTEM GTOUP را انتخاب کرده و بر روی آیتم SMALL BUSINESS راست کلیک کرده و گزینه DELETE را انتخاب می کنیم، در اینصورت مشکل مرتغ خواهد شد.
برای ویرایش رسید دریافت ابتدا در سیستم دریافت و پرداخت وارد فهرست رسید دریافت شده و سند حسابداری آن را حذف کنید، سپس روی رسید مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه ویرایش را انتخاب کنید، سند حسابداری رسید دریافت را نیز حذف نموده و سپس اقدام به ویرایش رسید دریافت از سیستم نمایید.
شماره ای که برای پشت نمره وارد می شود قبلا در سیستم برای چک دیگری استفاده شده، پشت نمره را نمی توان تکراری وارد کرد.
برای تسهیل در جست و جوی چک برای آنها پشت نمره در نظر گرفته می شود تا هنگام جست و جو کردن یک چک در محل فیزیکی آنها به جای جست و جو از طریق شماره چک از پشت نمره که شماره راحت و دارای توالی است استفاده شود.
اگر چکی در یک سال مالی ثبت شود و وصول نشده باشد در صورت بستن سال مالی چک در سال مالی جدید قابل مشاهده است.
از منوی دریافت و پرداخت رسید دریافت جدید باز کرده، نوع رسید دریافت و طرف مقابل را انتخاب می نماییم. سپس بنابر اینکه دریافت از طریق مبلغ نقد، چک، حواله، ویا کارتخوان بوده است اطلاعات را تکمیل کرده و رسید دریافت را ذخیره می کنیم.
به قسمت جست و جوی چک رفته و در تب چک دریافتی، شماره چک مورد نظر را جستجو کنید. چنانچه عملیات دیگری بجز دریافت برای چک ثبت شده باشد، آن ها را حذف نمایید تا سیستم به شما اجازه ی حذف رسید دریافت را بدهد.
با استفاده از عملیات راس گیری می توانید میانگین وزنی یک رسید دریافت را به ازای قلم های "وجه نقد، چک، حواله و کارت خوان" و نسبت به یک مبدا زمانی خاص استخراج کنید. فرمول محاسبه راس گیری به صورت زیر می باشد: جمع وجه نقد+جمع حواله+جمع کارتخوان+جمع(چک*اختلاف تاریخ با تاریخ رسید) =راس جمع وجه نقد+جمع حواله+جمع کارتخوان +جمع چک
برای حذق رسید دریافت ابتدا بایستی عملیات بانکی(واگذار به بانک، وصول یا واخواست، نقد کردن، خرج کردن چک) را حذف کرده، سند حسابداری رسید دریافت را نیز حذف نموده و سپس اقدام به پاک کردن رسید دریافت از سیستم نمایید.
در فرم رسید دریافت بر روی چک مورد نظر کلیک کرده , در میان کلیدهای افقی پایین فرم بر روی کلید تاریخچه چک کلیک کرده و عملیات انجام شده مربوط به آن را مشاهده نمائید.
در سیستم دریافت و پرداخت بر روی گزینه اعلامیه پرداخت جدید کلیک کرده و در قسمت نوع، نوع آن را پرداخت به سایر انتخاب می کنیم. سپس کارمند مورد نظر را انتخاب کرده، در قسمت معین حساب معین مربوط به پرداخت مساعده را مشخص کرده و در ادامه اطلاعات تکمیلی دیگر (اعم از نحوه پرداخت (چک، نقد و ...)) را نیز ثبت می نماییم.
در فرم رسید دریافت جدید نوع دریافت را سایر انتخاب کرده، در قسمت طرف مقابل یک حساب تفصیلی از نوع سایر که قبلا آن را در سیستم تعریف نموده ایم وارد میکنیم. در قسمت حساب معین نیز معین سود بانکی را انتخاب کرده و در پایان در تب حواله اطلاعات مبلغی مورد نیاز را پر می کنیم.
جهت گزارش گیری از رسیدهای دریافت نوع سایر تنها می توان به قسمت مرور عملیات بانکی رفته، سپس در تب طرف حساب و در ستون نوع دریافت کلمه "سایر" را جستجو می کنیم.
براي آنكه بتوان براي چند رسيد دريافت يك سند حسابداري صادر نمود بايستي در فهرست رسيدهای دريافت از پايين صفحه آیکون " انتخاب چند گانه" را فعال کرده و رسيدهای موردنظر را تیک زده و از بالاي صفحه بر روی علامت "صدور سند حسابداري" کلیک کنیم. توجه داشته باشید که تنها امکان صدور سند تجمیعی برای رسیدهای یک روز وجود دارد و برای رسیدهای با تاریخ متفاوت به ازای هر روز یک سند صادر خواهد شد.
پس از ثبت رسید دریافت برای آن عمليات بانكي واگذار به بانك و واخواست را انجام داده ام، حال چگونه میتوانم رسيد دریافت را ويرايش كنم؟
خیر - برای اینکه بتوانید سفته را در سیستم ثبت کنید باید سفته مورد نظر را در سیستم حسابداری به عنوان یک سند دستی ثبت نمایید.
جهت صدور سند ارزی ابتدا باید به قسمت درختواره حسابها رفته و برای معین های موردنظر ویژگی ارزی را فعال نمایید. سپس یک سند حسابداری جدید باز کرده و سه ستون ( ارز، نرخ ارز، مبلغ ارز) برای شما فعال می گردد.
حساب های تفصیلی در سیستم سپیدار به صورت شناور هستند و به یک معین خاص مرتبط نمی شود. از این رو برای تعریف طرف حساب ها و مراکز هزینه از قسمت شرکت، برای تعریف حساب بانکی، صندوق و کارت خوان از سیستم دریافت و پرداخت ،برای تعریف قرارداد پیمانکاری از قسمت پیمانکاری و برای تعریف تفصیلی سایر از سیستم حسابداری میتوان تفصیلی مورد نظر را تعریف نمود.
از آنجایی که حساب مورد نظر تابحال بدون تفصيل گردش داشته و در اسناد حسابداري از آن استفاده شده است، دیگر نمي توانيم آن را تفصيل پذير كنيم. اما اگر بخواهيم از این به بعد تفصيل پذیر باشد باید بک معين جدید تفصیل پذیر تعریف کرده و مانده معین قدیم را به معين جديد انتقال دهیم.

میتونم راهنماییتون کنم؟