innerbanner

پرداخت یارانه به سه دهک پایین جامعه

به گفته یک کارشناس اقتصادی اگر یارانه تنها به سه دهک کم درآمد جامعه داده شود مبلغش می‌تواند تا سه برابر هم افزایش بیابد.

 

مهدی پازوکی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 96 درصد مردم یارانه نقدی دریافت می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه در سال 98 درآمدهای دولت از نفت کاهش پیدا خواهد کرد، احتمال افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با همین مبلغ فعلی یارانه‌ها، سالانه بالغ بر 42 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود که رقم بسیار زیادی است و اینکه برخی می‌گویند باید یارانه پرداختی به 500 هزارتومان افزایش یابد، نشدنی است زیرا در این صورت حتی اگر کل بودجه هم صرف شود باز هم منبع کم خواهیم آورد.

پازوکی ضمن تاکید بر این نکته که پرداخت یارانه به همه مردم اقدامی کاملا اشتباه است، تاکید کرد: یارانه تنها باید به سه دهک پایین جامعه پرداخت شود و اینگونه حتی می‌توان مبلغ یارانه پرداختی به همان سه دهک را تا حدود سه برابر مبلغ فعلی افزایش داد.

وی دراین خصوص افزود: بجز آن سه دهک هر فرد دیگری که خود را واجد دریافت یارانه دانست می‌تواند با مراجعه به کمیته امداد تحت پوشش این سازمان قرار بگیرد.

این کارشناس راه حل مناسب را، برگرداندن سلامت به اقتصاد ایران عنوان کرد و ادامه داد: باید از فرار مالیاتی جلوگیری شود و از طریق تعامل بیشتر با دنیا منافع ملی را به حداکثر برسانیم نه اینکه به 76 میلیون نفر از جمعیت ایران یارانه نقدی بدهیم؛ تمام مملکت را کمیته امدادی مدیریت کنیم هنر نیست.


1397/10/05
این مطلب را به اشتراک بگذارید: